Rol Model Diye Bir Şey Varmış Nedir O?

rol-model-diye-bir-sey-varmis-nedir-o
Meslek Seçimi

Rol Model Diye Bir Şey Varmış Nedir O?

Arkadaşlar aralarında konuşuyorlardı rol modelin kim?

Biri dedi ki, “Benimki Cristiano Ronaldo. Onun gibi ünlü olmak, rahat rahat hayat yaşamak ne güzel bee.” Bir başkası “Benim ki Kate Middleton. Onun gibi daima dikkatleri üstüme toplamak, böylece hiç yalnız kalmamak harika olur.Diğeri ise, “İstediğim yerden giyinmek, gönlümce para harcamak, evet istediğim böyle bir hayat benimki Ronald.

 

Benim rol modelim kimdi? Kim olursa bana daha uygun olurdu? Benim istediklerimi karşılayacak bir rol model olursa bu nasıl bir rol model olurdu? Kendi kendime sordum durdum. Benim için doğru rol model nedir? Yanlış rol model nedir? İçimi bir kaygı kapladı. Bu konuyu kim bilir? Nereden öğrenebilirim? Gelecek kaygısı ile kararsızlık içinde uyuyakalmışım.

 

Sabah olduğunda bu konuyu birkaç arkadaşıma sormaya karar verdim. Özellikle de tutarlı davranışları olan, güven duyduğum bir arkadaşıma. Tabi ki ilk fırsatta sordum. “Kimin gibi olmak istiyorsan onun gibi düşünmeye, davranmaya başlıyorsun. Bir de o ne yapmışsa sen de onu yapıyorsun dedi.” Gelecek hedeflerimizi yapmak için gerekli olan bir şeymiş bu bizlere ilham veriyormuş rol modeller. Yani benim geleceğimin yaşam kaynağı gibi.

 

Karar vermek hiç de kolay değil; ya yanlış olursa ya beni yansıtmazsa, bu bir risk. Riskleri de hiç sevmem. Beni strese sokuyor. Her şeyi zıttı ile düşünmeye çalışıyorum. Daha çok da kötü olanını sanırım. Bunu niye yapıyorum, gelecek hedeflerim için ben ne olmak istiyorum, bu sorunun cevabı beni olmak istediğim kişiye götürecek.

 

Lise bitiyor, ben gelecek hedeflerimi belirlemek; 500 den fazla meslek içinden benim için en iyi olanını seçmeliyim. 500’ den fazla meslek off zorlu bir seçim olacak. Bazılarını kafadan eliyorum zaten. Peki kalanlar! Üstelik rakiplerim de olacak en doğrusuna nasıl karar verebilirim ki?

 

Geleceğim ile ilgili kararları alırken, iyi yapabildiğim şeyleri belirlemek içimi rahatlatıyor. Ama bunları nasıl belirleyeceğimi bilmemek gene içimi sıkıyor.

 

Ünlü olmak, çok para kazanmak, rahat bir hayat sürmek istemek çok iyi de “nasıl” kısmı endişe veriyor. Güvenilir bir kaynağa çok ihtiyacım var. Ben neyi seçersem, daha az kaygılı olurum? Araştırmalıyım ve bulmalıyım.

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir